سیگنال SS7 چیست؟

سیگنال SS7 چیست؟


استاندارد SS7
سامانه سیگنال دهی شماره ۷ (SS7) یک استاندارد مخابراتی بین المللی است که نحوه تبادل اطلاعات شبکه PSTN را به روی یک شبکه دیجیتالی تعریف می کند. نود ها در شکبه SS7 “نقاط سیگنال دهی” نامیده می شوند.

استاندارد SS7 مجموعه ای از کانال های رزرو شده یا اختصاصی است که به عنوان “لینک های سیگنال دهی ” شناخته می شوند. سه نوع نقطه سیگنال دهی در استاندارد SS7 وجود دارد که عبارتند از: نقاط سوییچینگ سرویس (SSPs)، نقاط انتقال سیگنال (STPs) و نقاط کنترل سرویس (SCPs). نقاط SSP تماس یا ارتباطی را بر روی یک شبکه SS7 آغاز می کنند و به آن خاتمه می دهند؛ SCP ها نحوه مسیر یابی یک تماس را راه اندازی و مدیریت برخی ویژگی های خاص را تعیین می کنند. ترافیک موجود بر روی شبکه SS7 توسط بسته های سوییچ شده به نام STP ها مسیر دهی می شوند. معمولا SCP ها و STP ها به صورت زوج هستند تا در شرایطی که یکی از این دو متوقف شود فرآیند خدمت رسانی همچنان ادامه داشته باشد.

استاندارد SS7 از سیگنال دهی خارج از باند فرکانسی استفاده می کند که به معنای آن است که اطلاعات سیگنال دهی (کنترل) بر روی ۵۶ کانال با نرخ ۶ Kbps اختصاص و جدا از هم نسبت به کانال مشابه به عنوان یک تماس تلفنی حرکت می کند (انتقال داده می شوند). از نظر تاریخی سیگنال دهی برای یک تماس تلفنی از مدار صوتی مشابهی که تماس تلفنی بر روی آن انتقال داده می شود ( که سیگنال دهی درون باندی نامیده می شود) استفاده می کند. تماس های تلفنی با استفاده از استاندارد SS7 بسیار بهتر راه اندازی می شوند و افزودن و مدیریت خدمات خاصی مانند انتقال تماس و رومینگ بی سیم بسیار ساده تر انجام می شود.

استاندارد SS7 در کاربرد های ذیل مورد استفاده قرار می گیرد:

راه اندازی و مدیریت ارتباطات برای یک تماس
قطع ارتباط پس از پایان تماس
مدیریت انتقال تماس، نمایش نام شخص تماس گیرنده، نمایش شماره تماس گیرنده، تماس سه طرفه، خدمات شبکه هوشمند (IN)
صدور صورت حساب
تماس های تلفنی رایگان
خدمات تلفنی بی سیم همانند خدمات تلفنی با سیم مانند احراز هویت مشترکان تلفن همراه، خدمات ارتباطات شخصی (PCS) و رومینگ
محققان حوزه امنیت در سال ۲۰۱۴ در آلمان دریافتند که حمله کنندگان اینترنتی با استفاده از حفره های امنیتی که در استاندارد SS7 وجود دارد می توانند تحرکات و جابجایی های کاربران دارنده گوشی های همراه و حتی مکالمات آن ها را رهگیری نمایند. این نوع حملات از نوع Man-in-the-middle است و از ایمن نبودن فرآیند های احراز هویت در پروتکل های ارتباطی موجود در SS7 سوء استفاده می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *