مزایا ومعایب سیستم VoIP

در این مقاله قصد داریم به برخی از مزایا و معایب ویپ اشاره کنیم.


مزیت های فناوری VoIP
ارائه دهندگان خدمات تلفنی VoIP مزیت های بسیاری را برای کاربران خانگی، اداری و شهروندان فراهم می کنند. اگر به یک ارتباط اینترنتی پر سرعت دسترسی داشته باشید آنگاه انتخاب خدمات تلفنی مبتنی بر ویپ بهترین انتخاب است.

هزینه پایین
این فناوری منجر به صرفه جویی های بسیاری می شود چرا که تنها از یک شبکه برای انتقال صوت و داده استفاده می شود. اگر تنها ارتباط اینترنتی پهن باند (مانند DSL یا کابلی) در اختیار دارید، می توانید به صورت رایگان با هر جای دنیا یک تماس PC به PC برقرار نمایید. اگر بخواهید یک تماس PC به تلفن برقرار نمایید معمولا بایستی هزینه ای را بپردازید اما بدون شک این هزینه کمتر از هزینه ای است که بابت استفاده از خدمات تلفنی معمولی می پردازید.

شما می توانید هزینه را به صورت  “در زمان استفاده” بپردازید و یا در سامانه یک ارائه دهنده خدمات VoIP ثبت نام نمایید و ماهانه مبلغی را به ازای تماس های نامحدود در یک منطقه جغرافیایی مشخصی پرداخت نمایید. به عنوان مثال ارائه دهندگان خدمات VoIP در ایالات متحده آمریکا این امکان را فراهم کرده اند تا مشتریان بتوانند با هر نقطه ای در سراسر آمریکای شمالی بدون هرگونه هزینه اضافی صحبت نمایند.

مالیات کم
از آنجا که تماس ها بر بستر اینترنت برقرار می شود لذا مالیات های سنگینی بر خدمات ویپ بسته نمی شود. اگر این مالیات را با صورت حساب تلفن محلی مقایسه نمایید خواهید دید که ماهانه مبلغی را به عنوان مالیات می پردازید. بنابراین با انتخاب یک ارائه دهنده خدمات ویپ می توانید صرفه جویی های مالی بسیار مناسبی را برای خود فراهم نمایید.

قابلیت تحرک و جابجایی
یکی از قابلیت های مهم VoIP که در نسل های قبلی خدمات تلفنی (مانند VoIP) وجود نداشته این است که این فناوری وابسته به فاصله یا موقعیت یا مکان می باشد. از طریق برقراری تماس ویپ می توانید با دوستان خود در هزاران کیلومتر دورتر در کشوری دیگر صحبت کنید یا با شریک تجاری خود در شهر دیگری صحبت کنید. در این فناوری مسافت تاثیری در کیفیت ارتباط و هزینه ایجاد نمی کند.

هنگامی که یک ارتباط پهن باند وجود دارد به سادگی با ثبت نام و ورود از طریق نام کاربری ویپ خود تماس های تلفنی را برقرار نمایید یا دریافت نمایید. این موضوع سبب می شود که کار کردن با ویپ همانند پست الکترونیکی ساده باشد. در هنگام سفر با همراه داشتن یک هدست یا تلفن اینترتی می توانید به راحتی با خانواده یا همکاران خود با هزینه بسیار ناچیزی صحبت کنید.

عدم نیاز به کابل یا هزینه اضافی
یک شماره تلفن VoIP بر خلاف شماره تلفن های معمولی و متداول کاملا قابل جابجایی است که در بیشتر اوقات به عنوان یک “شماره مجازی” از آن یاد می شود و می توانید آن را در هر جایی با خود همراه داشته باشید.

حتی اگر محل دفتر کار خود را به شهر یا استان دیگری تغییر دهید شماره تلفن شما همراهتان خواهد بود. به عبارت دیگر شما می توانید کسب و کار را در هر جایی که می روید با خود ببرید!.

ویژگی ها
بر خلاف خدمات معمولی تلفن که هزینه های بیشتری برای خدمات بیشتر دریافت می کنند، VoIP بسیاری از خدمات پیشرفته ارتباطی را به صورت یکجا ارائه دهند که نمونه هایی از آن ها عبارتند از : انتقال تماس ، انتظار تماس ، پست صوتی ، شناسه تماس گیرنده و تماس سه طرفه . این ویژگی ها تنها بخشی از بیشمار خدماتی است که توسط خدمات تلفنی VoIP بدون هزینه اضافی ارائه می شود. همچنین می توانید داده هایی چون تصاویر و سند ها را در حین مکالمه برای طرف مقابل ارسال نمایید.

تلفن های ویپ این قابلیت را دارند که با سایر خدمات موجود بر بستر اینترنت مکالمات تصویری، پیام رسانی یا مبادله فایل به صورت موازی با مکالمه، کنفرانس صوتی، مدیریت کتابچه آدرس و ارسال اطلاعات در ارتباط با دیگران (مانند دوستان یا همکاران) یکپارچه شوند.

انعطاف پذیری
هنگامی که ارائه دهنده خدمات تلفنی ویپ را انتخاب می کنید، یک مبدل برای شما ارسال می شود که از طریق آن می توانید تلفن معمولی خود را برای استفاده از خدمات تلفنی ویپ تبدیل کنید. شماره تلفن شما در این مبدل برنامه ریزی می شود که به معنای آن است که می توانید مبدل تلفنی و شماره تلفن خود را بردارید و به هر جا که سفر می کنید از آن ها استفاده نمایید البته به شرطی که به یک ارتباط پر سرعت اینترنت دسترسی داشته باشید. از آنجا که شماره تلفن شما بر مبنای مبدل (و نه منزل یا دفتر کار) قرار دارد، شما می توانید هر کد منطقه ای را که می خواهید برای شماره تلفن خود انتخاب نمایید. برخی از ارائه دهندگان بیش از یک شماره تلفن برای مد های منطقه ای مختلف در ازای یک هزینه بسیار کم ارائه می دهند (که به عنوان یک شماره تلفن مجازی نمایده می شود).

کنفرانس ویدیویی
فناوری ویپ قابلیت های پیشرفته ای از ارتباطات پهن باند را امکان پذیر می سازد و خدماتی چون کنفرانس تصویری را در ازای هزینه ای معقول ارائه می دهد.

معایب فناوری VoIP
برخی از مواردی که سبب کاهش عملکرد خدمات ویپ می شود عبارت است از:

عدم ارائه خدمات در هنگام قطع برق
در هنگامی که قطعی برق وجود دارد سامانه تلفن معمولی از طریق خط تلفنی همچنان در درسترس است که این موضوع در ارتباط با فناوری های IP امکان پذیر می باشد چرا که زمانی برق نباشد خدمات تلفنی ویپ هم وجود ندارد. برای این که در هنگام قطع برق بتوانید با استفاده از خدمات ویپ استفاده نمایید نیازمند نصب یک منبع تغذیه بدون قطعی یا مولد در محل هستید. بایستی به یاد داشته باشید که بسیاری از پذیرندگان اولیه ویپ کاربران سایر خدمات تلفنی مانند PBX و تلفن های بی سیم هستند که با برق تغذیه می شوند و توسط شرکت های مخابراتی نیز پشتیبانی نمی شوند.

تماس های ضروری
نگرانی مهم دیگری که در ارتباط با مکالمات ویپ وجود دارد مربوط به تماس های ضروری است. سامانه های تلفنی سنتی می توانند موقعیت شما را ردیابی نمایید و تماس های ضروری را به نزدیک ترین مرکز تماس هدایت دهند که در آنجا اپراتور می تواند موقعیت شما را در وضعیتی که قادر به مکالمه نیستید را شناسایی نماید. هرچند به این دلیل که تماس صوتی مبتنی بر IP در واقع انتقال داده میان دو IP آدرس و نه آدرس فیزیکی است در حال حاضر از طریق ویپ نمی توان محل ایجاد تماس ویپ را شناسایی کرد. اگرچه بسیاری از شرکت ها تلاش کرده اند که بتواندد تماس های ضروری را در خدمات خود جای دهند، اما این موضوع همچنان به عنوان معضل مهمی در پیش روی فناوری ویپ قرار دارد.

قابلیت اطمینان
از آنجا که فناوری ویپ بر بستر ارتباطات اینترنتی قرار دارد، خدمات ویپ تحت تاثیر کیفیت و اطمینان پذیری خدمات اینترنت پهن باند و گاهی اوقات محدودیت های رایانه شخصی قرار دارد. ارتباطات اینترنتی ضعیف و ازدحام ترافیکی سبب افت کیفیت تماس صوتی می شود. اگر در هنگام برقراری تماس ویپ از رایانه خود استفاده نمایید، خواهید دید که کیفیت صدا به طور مشخصی افت می کند. البته این موضوع در شبکه هایی که دارای ازدحام ترافیکی بالایی است و همچنین فاصله بین نقاط انتهایی در حال کار زیاد است قابل توجه تر است.

کیفیت صدای ویپ
فناروی ویپ به مقدار کمی سبب افزایش کیفیت صدا می شود که البته در همه موارد این طور نیست. سطح کیفیت خدمات (QoS) ویپ به عوامل متعددی وابسته است که بخشی از آن ها عبارتند از : ارتباط پهن باند، سخت افزار ارائه شده توسط ارائه دهنده خدمات، مقصد تماس و غیره. با این که روز به روز تعداد افرادی که از کیفیت تماس های صوتی بر مبنای ویپ استفاده می کنند، افزوده می شود اما همچنان برخی از کابران به دلیل انتظار بیش از حد در هنگام برقراری تماس از این خدمات شکایت دارند.

امنیت
امنیت مهم ترین نگرانی در ارتباط با فناوری ویپ همانند سایر فناوری های اینترنتی است. مهمترین مسائل امنیتی که در ارتباط با ویپ وجود دارد عبارت اند از : شناسایی و سرقت خدمات، ویروس ها و برنامه های مخرب، اختلال در خدمات و غیره.

سایر موارد
مشتریان خانگی برای برقراری و دریافت تماس های تلفنی که معمولا بین المللی است می بایست از هدست ها استفاده نمایند اما این موضوع زمانی که از تلفن های آنالوگ برای ارائه چنین خدماتی استفاده شوند تغییر می کنند.

————————–/04/08/1396

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *