پروتکل MRCP چیست؟

با پروتکل MRCP آشنا شوید.


پروتکل MRCP
پروتکل کنترل منابع رسانه (MRCP) پروتکلی ارتباطی است که توسط سرور های گفتار برای ارائه خدمات متنوعی مانند بازشناسی گفتار و تجزیه گفتار به کلاینت های خود استفاده می کند. این پروتکل به پروتکل های دیگری مانند پروتکل پخش در زمان (RTSP) یا پروتکل شروع جلسه (SIP) برای ایجاد یک جلسه کنترل و پخش های صوتی میان کلاینت وسرور استفاده می کند.
پروتکل MRCP از سبک مشابهی از سیگنال دهی متن-آشکار مانند HTTP و بسیاری از پروتکل های اینترنتی استفاده می کند که در آن هر پیام حاوی سه بخش است : خط اول ، هدر (سرآیند) و بدنه . خط اول نوع پیام را مانند اطلاعاتی چون کد های پاسخ نشان می دهد. هدر شامل خط هایی است که هر یک به شکل <header> هستند و بدنه که طول آن تسوط هدر مشخص می شود حاوی جزئیاتی در ارتباط با پیام است.
پروتکل MRCP همانند پروتکل HTTP از مدل درخواست (که معمولا توسط کلاینت ارائه می شود) و پاسخ استفاده می کند. این پاسخ ممکن است به سادگی دریافت تصدیق درخواست یا ارائه اطلاعات دیگر مطابق با پردازش آن باشد. به عنوان مثال کلاینت MRCP ممکن است درخواست ارسال برخی داده های صوتی برای پردازش ( به عنوان مثال برای بازشناسی گفتار) به سمت سرور نماید که می تواند پاسخ را از طریق پیامی که حاوی شماره پورت مناسب برای ارسال داده است استفاده نماید. از آنجا که پروتکل MRCP از داده صوتی هیچگونه پشتیبانی به عمل نمی اورد لذا این گونه موارد بایستی توسط سایر پروتکل ها مانند پروتکل انتقال در لحظه (RTP) مدیریت شوند.
پروتکل MRCP نسخه 2 به عنوان یک RFC پذیرفته شده است. این نسخه از پروتکل SIP برای مدیریت جلسات و پخش صوتی میان سرور و کلاینت ها استفاده می کند در حالی که نسخه 1 پروتکل اصلی را مشخص نمی کند.
پروتکل MRCP توسط محدوده وسیعی از برنامه های نرم افزاری تجاری صوتی مانند IBM WebSphere Voice Server، Microsoft Speech Server و غیره پذیرفته شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *