کارت تلفن آنالوگ (ATA) چیست؟


کارت تلفن آنالوگ دستگاهی است که برای اتصال تلفن های آنالوگ معمولی، دستگاه های فکس و سایر دستگاه های مشابه به یک سامانه تلفنی دیجیتال یا شبکه تلفنی بر بستر ویپ مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه ATA معمولا دارای آداپتور تغذیه داخلی یا خارجی، یک درگاه (پورت) شبکه و یک یا چند پورت تلفنی (FXS) است. همچنین دارای رابط FXO برای دسترسی جایگزین به یک خط تلفن ثابت معمولی نیز می باشد.

دستگاه ATA امکاناتی چون شماره گیری تون، تولید زنگ، منبع تغذیه DC، اطلاعات شناسه تماس گیرنده و سایر استاندارد های سیگنال دهی خط تلفن برای تلفن متصل شده به یک پورت تلفنی همراه می کنند.

رابط دیجیتالی ATA معمولا از یک پورت برای اتصال به شبکه پروتکل اینترنت (IP) استفاده می شود و همچنین دارای یک پورت USB برای اتصال به  یک رایانه شخصی است.

با استفاده از دستگاهی چون ATA این امکان وجود دارد که تلفن معمولی را به سرور ویپ متصل نمایید. دستگاه ATA با سرور از طریق پروتکل هایی چون H.323، SIP، MGMP، SCP یا IAX ارتباط برقرار می کند و همچنین سیگنال صوتی را توسط کدک های صوتی چون G.711، G.729، GSM، ILBC و سایر کدک ها کدگذاری می کند. از آنجا که ATA به صورت مستقیم با سرور ویپ ارتباط برقرار می کند، لذا نیاز به هیچ رایانه شخصی یا نرم افزار مانند تلفن نرم افزاری ندراد. توان مصرفی این دستگاه بین ۳ تا ۵ وات است که البته به مدل و برند دستگاه وابسته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *