FXS چیست؟ برای آشنایی با این موضوع توجه شما را به این مطلب جلب مینماییم.


مبدل تلفن های آنالوگ به درگاه های اترنت (FXS)
متداول ترین نوع کارت ترمینال آنالوگ دستگاهی است که دارای حداقل یک پورت تلفن (پورت FXS) است که برای اتصال به یک تلفن معمولی استفاده می شود ودارای یک پورت اترنت است که برای اتصال به شبکه LAN استفاده می شود. با استفاده از دستگاهی مانند ATA این امکان وجود دارد که یک تلفن معمولی را به یک سرور ویژه راه دور متصل نمایید. مبدل دستگاه ATA از طریق پروتکل های ویپ مانند H.323، SIP، MGP یا IAX با سرور راه دور ویپ ارتباط برقرار می کند و سیگنال صوتی را با استفاده از یک کدک صوتی مانند ulaw، alaw، gsm، ILBC و سایر کدک های کدگشایی نماید. از آنجا که دستگاه های ATA به صورت مستقیم با یک سرور ویپ ارتباط برقرار می کنند لذا نیاز به نرم افزاری برای اجرا بر روی رایانه شخصی مانند تلفن نرم افزاری ندارند.

مبدل FXS به کارت های USB
کارت مبدل FXS به USB دستگاهی است که دارای حداقل یک پورت تلفنی (پورت FXS) است که برای اتصال به یک تلفن معمولی استفاده می شود و دارای یک کانکتور USB است که برای اتصال کارت به یک رایانه شخصی مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از یک مبدل FXS به کارت USB این امکان وجود دارد که یک تلفن معمولی را به یک رایانه شخصی متصل کرد. بر خلاف مبدل های FXS به درگاه های اترنت، کارت FXS به کارت های USB به صورت مستقیم با سرور ویپ ارتباط برقرار نمی کنند. بنابراین نیازمند یک برنامه نرم افزاری هستند تا بر روی یک رایانه شخصی اجرا شوند که معملا یک تلفن نرم افزاری است. سپس این نرم افزار بر روی رایانه شخصی با سرور ویپ ارتباط برقرار می کند و عملیات کدگذاری و کد گشایی دستگاه را انجام می دهد. همچنین کارت های مبدل FXS به USB نیازمند راه انداز (درایور) هستند که ممکن است بر روی همه سیستم عامل ها موجود نباشد و بایستی نصب شود.

مبدل های FXS به کارت های Dial-up
یک کارت مبدل FXS به Dial-up دارای حداقل یک پورت تلفنی (پورت FXS) برای اتصال به یک تلفن معمولی و یک پورت FXO همراه با یک مودم Dial-up داخلی برای اتصال به سرویس دهنده Dial-up است. با استفاده از این ATA این امکان وجود دارد که یک تلفن معمولی را به یک سرور ویپ راه دور متصل کرد. این ATA با استفاده از پروتکل های ویپ مانند H.323، SIP، MGMP یا IAX با سرور ویپ راه دور ارتباط برقرار می کند و سیگنال صوتی را با استفاده از کدک های صوتی مانند gsm، ILBC، G.723.1 و سایر موارد کدگذاری و کدگشایی می کند. از آنجایی که دستگاه های ATA به صورت مستقیم با سرور ویپ ارتباط برقرار می کند لذا نیازمند هیچگونه برنامه نرم افزاری مانند تلفن نرم افزاری برای نصب بر روی رایانه شخصی نیستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *