ISDN چیست؟ برای آشنایی توجه شمارا به این مطلب جلب مینماییم.


ISDN مخفف عبارت شبکه دیجیتالی خدمات یکپارچه شده است که از مجموعه ای از استاندارد های ارتباطی برای ارسال دیجیتالی داده، صوت، تصویر یا سایر خدمات مرتبط با شبکه علاوه بر برد های مداری شبکه تلفنی سوییچ شده است. استاندارد ISDN توسط CCITT در سال ۱۹۸۸ معرفی گردید. شبکه ISDN روشی برای انتقال داده صوتی به همراه برخی خدمات ویژه که برای داده قابل دستیابی است می باشد. مهمترین ویژگی ISDN این است که گفتار و اطلاعات را بر روی خط یکسانی قرار می دهد که در سامانه های تلفنی کلاسیک وجود ندارد.

عنصر اصلی خدمات ISDN قابلیت ارائه حداکثر داده به همراه ترکیبی از صوت، تصویر و فکس تنها بر روی یک خط است در حالی که تنها حداقل دو ارتباط لحظه ای را فراهم می کند. کاربران می توانند دستگاه های متعددی مطابق با نیازمندی های خود به جای خرید تعداد زیادی خطوط تلفن آنالوگ متصل نمایند.

شبکه ISDN دسترسی به شبکه های سوییچ شده بسته ای را فراهم می کند چرا که در یک سامانه شبکه ای تلفنی سوییچ شده مداری است. بنابراین کیفیت بهتری را از داده صوتی نسبت به تلفن آنالوگ فراهم می آورد. همچنین شبکه ISDN نرخ ۶۴ Kbps و در برخی کشور ها نرخ ۱۲۸ Kbps را در هر دو سمت آپلود و دانلود فراهم می کند. کانال ISDN-B مسئول فراهم آوری نرخ داده بزرگتری است. شبکه ISDN بهترین گزینه برای خدمات دیجیتالی موجود بر لایه های ۱، ۲ و ۳ در مدل مرجع OSI است.

مزیت های ISDN
مزیت پایه ای ISDN تسهیل کار کاربر با چندین کانال دیجیتالی است که این کانال ها به صورت همزمان از طریق زوج سیم مسی یکسانی می توانند با یکدیگر کار کنند. دیگر مزیت های این استاندارد عبارت است از:

سیگنال های دیجیتالی به صورت عرضی در خط های تلفن پخش شوند.
ISDN نرخ داده بالایی را به علت روش دیجیتال آن که ۵ Kbps است فراهم می کند.
خطوط شبکه ISDN این قابلیت را دراند که به دستگاه های چند ظرفیتی بر روی یک تک خط مانند فکس ها، رایانه ها، ثبت کننده های پول نقد، دستگاه های قرائت کننده کارت های اعتباری و بسیاری از دستگاه ها سوئیچ شوند. تمام این دستگاه ها می توانند به یکدیگر کار کنند و به صورت مستقیم به یک خط متصل شوند.
مدت زمان لازم برای برقراری ارتباط توسط ISDN حدود ۲ ثانیه است در حالی که سایر مودم ها زمانی بین ۳۰ تا ۶۰ ثانیه را برای برقراری ارتباط صرف می کنند.
معایب ISDN
عیب ISDN این است که نسبت به سامانه های تلفنی معمولی بسیار هزینه بر است و همچنین نیازمند دستگاه های دیجیتالی خاص مانند دستگاه های موجود در مراکز مخابراتی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *