SRGS چیست؟ دراین مطلب شمارا بااین موضوع آشنا میکنیم.


SRGS
مشخصه گرامری (دستوری) بازشناسی گفتار (SRGS) یکی از استاندارد های W3C است که برای گرامر های بازشناسی گفتار تعیین شده است. این قاعده مجموعه از الگو های کلمه ای است و بیان می کند که یک سامانه بازشناسی گفتار از انسان انتظار بیان چه مطلبی را دارد. به عنوان نمونه اگر با یک برنامه پاسخگوی خودکار تماس بگیرید، شما را با نام یک فرد هدایت می کند (با این پیش بینی/ انتظار تماس شما به فرد مورد نظر منتقل می شود). سپس بازشناسی کننده گفتار کار خود را آغاز می کند که به آن گرامر بازشناسی گفتار را اختصاص می دهد. این شامل نام افراد در فهرست پاسخگوی خودکار و مجموعه ای از الگوی های رشته ای سایت که پاسخ های متداول تماس گیرنده به پرامپت است.

استاندارد SRGS دو قاعده جایگزین اما معادل را مشخص می کند که یکی مبتنی بر XML است و دیگری از فرمت BNF تکمیل شده استفاده می کند که در عمل قاعده XML کاربرد بیشتری دارد.

هر دو شکل ABNF و XML دارای توانی پر معنا از قاعده Context Free هستند. یک پردازنده قاعده ای از گرامر های بازگشتی پشتیبانی نمی کند که دارای توانی پر معنا از ماشین حالت محدود یا زبان بیان معمولی است.

یک تشخیص دهنده گفتار تنها رشته ای را بر می گرداند که حاوی کلمات واقعی گفته شده توسط کاربر است که برنامه نویس می بایست کار خسته کننده استخراج معنا های مفهومی را از آن کلمات انجام دهد. به این دلیل، قواعد GRGS با عناصر تگی همراه می شوند که در زمان اجرا معنایی را ایجاد می کنند. استاندارد SRGS محتوا های عناصر تگ را مشخص نمی کند: این کار از طریق استاندارد W3C یعنی تفسیر معنایی برای تشخیص گفتار (SISR) استفاده می کند. استاندارد SISR بر مبنای بیان های ECMAScript قرار دارند. بیان های ECMAScript در درون تگ های SRGS یک نتیجه معنایی ایجاد می کنند که پردازش آن توسط برنامه ویپ ساده است.

استاندارد های SRGS و SISR جز پیشنهادات W3C هستند. استاندارد VoiceXML که نحوه مشخص شدن دیالوگ های گفتاری را تعریف می کند، به شدت به استاندارد های SRGS و SISR وابستگی دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *