کارت های سخت افزاری تلفنی (Telephony Cards)


کارت های تلفنی یا برد های الکترونیکی تلفنی مهمترین عناصر سخت افزاری در سامانه های تلفنی هستند که با رایانه های شخصی ادغام می شوند. کارت های تلفن در برد های مدار ها قابل نصب هستند و معمولا در اسلات های مخصوص PCI در رایانه های شخصی جای می گیرند. این کارت سخت افزاری تمامی عملکرد های یک سامانه تلفنی مانند ضبط تماس ها، تبدیل آنالوگ به ویپ را اجرا می کند.

یک کارت تلفن می تواند تمامی ویژگی های اصلی یک سامانه تلفنی را اجرا نمایدو همچنین این کارت برای سامانه های PBX یا IVR، ضبط تماس، Dial Dictation، شناسایی/تولید تون های DTMF، تبدیل آنالوگ-ویپ و غیره نیز به کار برده می شود.

این کارت ها از سامانه های تلفنی آنالوگ، دیجیتال یا ترکیبی پشتیبانی می کند. در این کارت ها هر دو پورت FXS و FXO وجود دارد که به مبدل کارت وابسته است و تعداد آن ها بین ۲ تا ۳ عدد است و البته برد های با تعداد بیشتری نیز وجود دارد.

برد های تلفنی به دلیل عملکرد هایی که دارند با برد های صوتی برخی برد های هم رابط هم پوشانی می کنند. قرارداد نام گذاری به طور واضح مشخص نشده است. هرچند برخلاف برد های ویپ، برد های تلفنی به سیگنال های دیجیتال یا ساختار IP محدود نیستند و قابلیت کار با سامانه های سنتی مانند T1 و در صورت نیاز CTI را دارند.

ترکیب های متعددی از ویژگی ها وجود دارند که بر روی برد ها قابل ارائه هستند که به عوامل مختلفی وابسته هستند و عبارتند از :

نوع پورت ( FXS، FXO و Ethernet )
تعداد پورت ها
پردازش DSP در برابر HMP
نوع اسلات مورد استفاده برای توسعه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *